Sjećanje na žrtve oružane agresije u Gornjem Viduševcu

U znak sjećanja na 25. obljetnicu oružane agresije srbočetnika i JNA na prostor grada Gline, u subotu, 1. listopada 2016. godine kod spomen – obilježja masovne grobnice u Gornjem Viduševcu položeni su vijenci i zapaljene svijeće. Na mjestu na kojem je 2001. godine otkrivena skulptura ranjene golubice, koja simbolizira prazninu, patnju i žrtvu hrvatskog naroda tijekom Domovinskog rata i koja je prepoznatljiv znak svih masovnih grobnica u Hrvatskoj, žrtvi 16 hrvatskih branitelja i civila, pogubljenih u razdoblju od 1991. do 1992. u velikosrpskoj agresiji na Republiku Hrvatsku, poklonili su se i odali počast polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća, uz obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, udruge proistekle iz Domovinskog rata, civilne udruge i mještane, izaslanstva Grada Gline u kojem je bila zamjenica gradonačelnika Sanja Štingl Vlašić i predsjednik Gradskog vijeća Stjepan Grudenić te Sisačko-moslavačke županije koje je predvodio župn Ivo Žinić. Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća služena je i Sveta misa zadušnica za sve poginule i nestale hrvatske branitelje i civile koju je predvodio župnik tamošnje Župe sv. Franje Ksaverskog Marijan Štingl. Predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata grada Gline Marko Sremić istaknuo je kako se danas sa sjetom i pijetetom prisjećamo tih dana agresije i svih žrtava te da nam je dužnost obilježavati ovakve obljetnice kako događaji i žrtve nikada ne bi bili zaboravljeni…

VEZANE VIJESTI
VIDEO U Vrginmostu je održana Svetosavska akademija

TON 


Zamjenica glinskog gradonačelnika Sanja Štingl Vlašić rekla je da su se okupili na ovom trajnom mjestu sjećanja kako bi odali dužno poštovanje onima koji su dali svoje živote za slobodu Hrvatske…

TON 

Brojni zločini na području grada Gline i njihovi počinitelji niti danas, više od 20 godina od Domovinskog rata nisu kažnjeni, dodala je Štingl Vlašić…

VEZANE VIJESTI
Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje održani u Glini

TON

„Ovo su dani koji su stanovništvu na ovom području naročito teški“ istaknuo je župan Ivo Žinić naglasivši kako se ovom tužnom obljetnicom obilježava i 25 godina od progonstva stanovništva s ovog područja…

TON 

Već 30. rujna 1991. naoružani srpski civili pod četničkim obilježjima i postrojbe JNA, nakon više napada, ušli su u hrvatsko selo Gornji Viduševac, stanovništvo je protjerano, bogata seoska gospodarstva su opljačkana, a kuće zapaljene i razorene.
Nakon pada Viduševca 30. rujna, u nekoliko je prvih dana listopada 1991. okupirano 36 sela između Gline i Kupe. Hrvatsko je stanovništvo prognano, a oni koji su ostali u svojim selima, su okrutno mučeni i ubijeni. Dani sjećanja na poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje i civilne žrtve nastavili su se danas polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u mjestima Ilovačak, Desni Degoj, Gornja Bučica, Donja Bučica, Gornje Taborište, Donje Taborište te Slatina Pokupska. Obilježavanje se održava pod pokroviteljstvom župana Sisačko-moslavačke županije Ive Žinića i gradonačelnika Grada Gline Stjepana Kostanjevića.

VEZANE VIJESTI
Svi na Fašnik u Glinu!
Prethodni članak“Maša i Medvjed” stižu u Hrvatski dom u Glini
Sljedeći članakKomemoracija za žrtve Male Soline u II. svjetskom i u Domovinskom ratu