Otkriveno spomen obilježje u Donjim Jamama

U sklopu Dana sjećanja, 4. listopada je u Donjim Jamama održana svečanost otkrivanja spomen obilježja mjesta masovne grobnice u spomen na šest hrvatskih branitelja i civila pogubljenih 1991. godine u velikosrpskoj agresiji na Republiku Hrvatsku.

Svečanost otkrivanja spomen obilježja „golubice“ organizirali su Grad Glina i Ministarstvo hrvatskih branitelja, a spomen na Stjepana Dvornekovića, Stjepana Jakovljevića, Miju Krakara, Nikolu Vrbanca, Katicu Rastovski i Dragicu Rastovski, mještane Donjih Jama, otkrili su Milka Dvorneković, supruga ubijenog Stjepana i majka Josipa Dvornekovića, također poginulog u Domovinskom ratu i Tomo Medved, ministar hrvatskih branitelja, izaslanik predsjednika Vlade RH. Medved je pritom istaknuo kako je na području RH 150 mjesta masovnih grobnica, njih 76. je obilježeno spomen obilježjem „golubicom“. Ovo je pak 22. jedinstveno obilježje “golubica” od 44 masovne grobnice koliko ih  ima na području Sisačko-moslavačke županije…

VEZANE VIJESTI
VIDEO – Dan državnosti obilježen i u Glini

TON


Iako je od rata prošlo više od četvrt stoljeća, rekao je ministar Medved, i dalje se nastavljaju aktivnosti na otkrivanju branitelja i civila nestalih u ratu te na kažnjavanju počinitelja zločina…

TON 

Nikola Vrbanac, imao je 89 godina kad je ubijen, ekshumiran je 1995. godine, a njegov unuk, imenjak Nikola i danas se sjeća djeda kod kojeg je odrastao i ne nalazi riječi opravdanja za zločin koji je počinjen u Donjima Jamama…

VEZANE VIJESTI
Tisuće vjernika na proslavi Velike Gospe u Gori

TON 

Nakon pada Viduševca 30. rujna, u nekoliko je prvih dana listopada 1991. okupirano 36 sela između Gline i Kupe. Hrvatsko je stanovništvo prognano, a oni koji su ostali u svojim selima, su okrutno mučeni i ubijeni, podsjetio je glinski gradonačelnik Stjepan Kostanjević…

TON

Prevelika cijena je plaćena za hrvatsku slobodu rekao je na otkrivanju spomen obilježja u Donjima Jamama sisačko-moslavački župan Ivo Žinić…

TON

U mnogim selima, čiji su stanovnici protjerani, ni danas nema stanovnika jer nema uvjeta za normalni život. Zbog toga, rekao je župan Žinić, treba pomoći tom kraju kako bi se u nj život opet vratio. Dodajmo kako su, nakon otkrivanja spomen obilježja, podno njega položeni vijenci i zapaljene svijeće, a počast su odali članovi obitelji žrtava, udruge proistekle iz Domovinskog rata, izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Ante Deur, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved te izaslanstvo Sisačko-moslavačke županije predvođeno županom Ivom Žinićem i izaslanstvo Grada Gline koje je predvodio gradonačelnik Stjepan Kostanjević. Spomen obilježje su blagoslovili u zajedničkoj molitvi vojni kapelan don Antonio Mikulić, župnik Ivica Mađer i generalni vikar Sisačke biskupije Marko Cvitkušić.

Prethodni članakU tijeku radovi na prilaznom putu kapeli Bezgrešnog Srca Marijina
Sljedeći članakObilježena obljetnica stradanja mještana Stankovca i Gračanice Šišinečke