Obilježena tužna obljetnica strašnog zločina u Gornjim Jamama

Ministar Medved najavio da će sljedeće spomen obilježje Golubica biti izgrađeno upravo u Gornjim Jamama

U Gornjim Jamama obilježena je 29. obljetnica stradanja 14 nevinih civila i jednog hrvatskog branitelja u ovom glinskom naselju 1991. godine tijekom Domovinskog rata.

Većina stradalih bili su rodbina Ivice Kuštrebe, inače i organizatora obilježavanja obljetnice stradanja u svojim rodnim Gornjim Jamama, kojemu je te 1991. u strašnom zločinu ubijena majka, 62-godišnja starica Mare Kuštreba: „Jugoslavenska armija potpomognuta dragovoljcima iz Srbije i Crne Gore i domaćim četnicima pobili su sve stanovnike Gornjih Jama koji su se tu zatekli. Pobili su kompletne obitelji: Fabac Nikolu, suprugu Macu, kćeri Nikolinu i Željku (Nikolina je imala samo 10 godina, Željka 14), obitelj Kireta Mate, suprugu Katu, kćer Slavicu i unuka Darka, obitelj Fabac Janka, sinove Ivana i Stjepana. Još je ubijena moja majka Mara Kuštreba te Agata Cestarić iz Male Soline i Jela Vrbanac iz Hađera.“

VEZANE VIJESTI
FOTO Obilježena 31. obljetnica progona hrvatskog stanovništva s područja grada Gline

Žrtve četničkog divljanja na području grada Gline nalaze se u čak 37 naselja, podsjetio je gradonačelnik Stjepan Kostanjević: „Gotovo da nema naselja gdje nije ubijeno od dvije do 37 osoba. Još je žalosnije što su ovdje ubijene tri maloljetne osobe. Sve sam te žrtve poznavao, odrastali smo zajedno i sigurno da nisu nikom ništa skrivile. Međutim, ubijene su na najbrutalniji način. Tražimo još 11 žrtava za koje ne znamo gdje su im kosti da ih možemo sahraniti tamo gdje im je mjesto, da obitelji imaju gdje zapaliti svijeću.“

VEZANE VIJESTI
GORNJA BUČICA Nismo ih zaboravili, hvala im za sve!

Obilježavanju je, kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, nazočio župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić: „Gornje Jame – tužno selo, selo koje je doživjelo sudbinu i ostalih naselja na području Banovine, Gline, Sisačko-moslavačke županije… Puno je takvih mjesta, pogotovo ovih dana. Mjeseci rujan i listopad bili su kobni za ovo područje. Tada su četnici potpomognuti tzv. JNA krenuli u čišćenje ovog područja do rijeke Kupe. U tom naumu su skoro i uspjeli. Međutim, iza sebe su ostavili ove krvave tragove. Ovdje 14 civila, među njima troje djece,  uselu u kojem više nitko ne živi.“

Odavanju počasti i komemoraciji nazočio je i potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, koji je istaknuo da je obveza svih nas sjećati se i iskazivati poštovanje i zahvalu tim žrtvama: „Zahvaljujem se organizatorima koji tradicionalno obilježavaju ovaj dan, kao i druge datume. Poznato je da su grad Glina i njegova okolica podnijeli veliku žrtvu u Domovinskom ratu.  396 poginulih ljudi u gradu Glini i okolici je velika žrtva i zato smo danas ovdje, da se ne zaborave te žrtve. Kao što smo jučer bili u Grabovcu, gdje smo se prisjetili i odali poštovanje najmlađoj žrtvi Ivanu Špolariću. Imao je samo tri mjeseca i šest dana.“

VEZANE VIJESTI
U Gračenici Šišinečkoj obilježena 2. obljetnica stradanja hrvatskih tenkista

Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća u počast žrtvama, Svetu misu zadušnicu služio je upravitelj Župe Sv. Ivana Nepomuka iz Gline vlč. Ivica Mađer.

Prethodni članakDONJA BUČICA Prilikom čišćenja eksplodiralo više eksplozivnih naprava
Sljedeći članakU utorak bez struje okolica Lekenika, Petrinje i Gline