Nakon dvogodišnje pauze održana Svetosavska duhovna akademija

U Glini održana Svetosavska duhovna akademija

Povodom proslave najvećeg srpskog prosvjetitelja Svetog Save, SKD Prosvjeta pododbor Glina organizoralo je Svetosavsku duhovnu akademiju. Nakon večernje molitve održane u Hramu rođenja presvete Bogorodice koju je predvodio paroh glinski protojerej Slobodan Drakulić, vjernici su se uputili u Hrvatski dom gdje je održan središnji dio svečanosti. Pritom je protojerej Drakulić podsjetio tko je bio Sveti Sava: „Sveti Sava bio je srednjovjekovni srpski princ koji je živio u 12., odnosno 13. stoljeću, koji je ostavio sva ovozemaljska blaga i prijestolje kako bi prigrabio zemaljsko siromaštvo i nebesko bogatstvo. Prihvatio je monaški put i otišao na Svetu goru Atos. Mnogo toga je uradio ne samo za srpski narod, već za kršćanstvo, ne samo po pitanju vjere, već i prosvjećenja.“

VEZANE VIJESTI
Novi opanci za djecu Korduna

Godina 2019. je i velika obljetnica, nastavio je Drakulić: „Ovo je jubilarna godina, odnosno 800 godina samostalnosti srpske pravoslavne crkve. Naime, on je od tadašnjeg vizantijskog cara uspio izvojevati samostalnost srpske pravoslavne crkve, a on je sam po želji tadašnjega cara postavljen za prvog arhiepiskopa sprske pravoslavne crkve.“

Predsjednica glinskog pododbora Prosvjete Ljuba Vrga naglasila je važnost ove manifestacije: „Dosta je značajna, jer SKD Prosvjeta obilježava Svetog Savu kao svoju Slavu. Znamo da je Sveti Sava bio prvi arhiepiskop, on je bitan i zato ga obilježavamo.“
Svetosavskoj duhovnoj akademiji nazočila je i zamjenica gradonačelnika Grada Gline Branka Bakšić: „Drago mi je da se napokon nakon dvije godine u Glini održava Svetosavska akademiji. Znam da se obilježava po cijeloj Banovini, a sada je glinski pododbor Prosvjete nešto uradio u Glini, jer na kraju krajeva tu je Prosvjeta i osnovana. Mislim da će biti dobro i da će doći i ljudi.“

VEZANE VIJESTI
Novi opanci za djecu Korduna

A gosti iz Banje Luke zadovoljili su svačiji ukus. Nije ni čudo, jer postoje već duže vrijeme, rekla je umjetnička rukovoditeljica etno grupe Trag Valentina Milekić-Kovačić: „Etno grupa Trag je vokalno-instrumentalni ansambl koji na moderan način njeguje tradicionalnu glazbu Balkana. Postojimo 16 godina. Na našem repertoaru su pjesme iz Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, ali i Hrvatske, Bugarske, Crne Gore, Srbije, Makedonije… Objavili smo dva albuma i održali preko 600 koncerata diljem svijeta. Grupa ima 10 članova, a večeras ćemo se predstaviti glazbom s naša dva albuma i trećeg koji će biti objavljen ove godine. U Glini smo bili jednom i ovo večeras je odlična prilika za ponovno druženje.“

VEZANE VIJESTI
Novi opanci za djecu Korduna

Gosti su u konačnici bili zadovoljni domaćinima, a domaćini gostima. Ako ne bude nekih neočekivanih problema, tradicija će se nastaviti i dogodine… Ovoga puta, kontinuirano i bez propusta.

Prethodni članakEdukacijom do sigurnog zdravlja
Sljedeći članakKorisnice programa “Zaželim i ostvarim” i u Dabrini i Velikom Gradcu